Андрій Шумяков creator Dream Board фото

Андрій Шумяков

creator Dream Board

"Твої мрії, твоє життя"

DREAM ІНФОРМАЦІЯ
твій інструмент і помічник

Чому треба мріяти під час війни*

*Дана стаття є особистим поглядом на події в Україні, психічний стан, можливі дії і рекомендації для українців, Андрія Шумякова, творця продукту і проекту Dream Board. В статті його думки стосовно таких тем як: чому треба мріяти під час війни, усвідомлення психічного стану, та використання цієї інформації в житті, можливі дії, що можуть допомогти кожному українцю пережити повномасштабну війну в Україні, максимально зберегти психічне здоров’я і побудувати фундамент для мирного життя і щастя в майбутньому. Зауважимо, що Андрій не має медичної чи психологічної освіти, тому стаття, має рекомендаційний характер та потребує вашого критичного мислення та адаптацію під ваші конкретні життєві обставини. При цьому Андрій є практикуючим тренером і консультантом, що допомагає досягати особистих і бізнес результатів, шляхом впровадження на всіх рівнях в життя практичних дій, використовуючи алгоритми: запит – знання – мрія – ціль – план – дія – результат, які направлені на гармонійний особистий і професійний розвиток та результати, з фокусом на щастя, як головну ціль. 
Ми віримо, що стаття буде корисна, а мир прийде в нашу країну – Україну, вже найближчим часом. Наш прогноз в березні чи червні. 
Слава Україні.

В статті ми поділимось з вами, чому треба мріяти під час війни, а також стаття допоможе звернути увагу на свій психологічний стан, та краще зрозуміти своїх близьких, рідних, друзів, колег, підлеглих, всіх тих хто зазнав вплив війни в Україні, а це 99.99% українців. А також, чому мрії, плани, дії допоможуть стабілізувати психологічний стан. Навіщо мріяти під час війни та будувати плани на майбутнє.

Чи треба мріяти під час війни?

Після початку повномасштабної війни в Україні 24 лютого 2022 року, в один день змінилося життя для всіх українців, а згодом і для практично всього світу. 

росія зробила те, що важко пояснити здоровим глуздом і вже 10+ місяців продовжує нести смерть, руйнування, горе, страждання, біль, руйнуючи долі мільйонів людей та наслідки практично для всього світу.  

З перших днів війни кожен українець зробив вибір і дії виходячи зі свого психологічного стану. Страх, злість, біль, ненависть, це ті стани/емоції, що стали нормою для кожного українця. При цьому треба розуміти, що страх, стресс, нещастя, блокує критичне мислення і робить рішення більш емоційними і в деяких випадках не найкращими для конкретної людини. Зрозуміло, що будь яка оцінка дій або рекомендації під час війни насправді недоречні, бо наслідки можуть бути непередбачені. Один із жахливих прикладів такої ситуації, це доля жителів Бучі, Ірпеня, Гостомеля, Маріуполя, Херсона, селищ Харківської області та інших міст України, що попали під окупацію, в той час коли кожен приймав рішення чи виїжджати йому, чи залишитись – чи доречні були поради і чи могли люди приймати раціональні рішення в тому стані, питання риторичне.

Далі ми поговоримо про психологічні стани, наші дії і чи треба мріяти під час війни? 

Психічний стан під час війни

Психічний стан під час війни для всіх українців був однаковий, особливо перший місяць війни, зазвичай стільки потрібно часу, поки людина усвідомлює нову реальність війни, що супроводжувалось страхом, стресом, захисними реакціями, про які поговоримо згодом. На жаль, були і ті хто не зміг прийняти ситуація, що могло стати наслідком втрати близьких, майна чи фізичного насильства російських нелюдей, тоді вже була потрібна кваліфікована психіатрична допомога. 

Якщо описати дії, які українці робили в цей перший місяц, то це були переважно еволюційно класичні реакції на загрозу та небезпеку: 

  • бий
  • біжи 
  • замри

Зрозуміло, що ми живемо не в пещерах, тому ці дії мали сучасні прояви: одразу пішли захищати свою країну, повне занурення в безперервний інформаційний потік, абсолютна апатія та відсутність енергії, виїзд з постійного місця проживання, втрата ефективності і концентрації, блокування професійних навичок, агресія не тільки до ворога, а інколи і до свого оточення, а головне повна домінанта фокусу на війні, страху, болю, ненависті.

“ Нашому мозку не треба, щоб ми були щасливі, йому потрібно, щоб ми були живі і продовжили свій рід. Для нього, коли ви сьогодні просто живі, цього достатньо.
p.s. А щастя, це виключно наша з вами справа”

Чи треба мріяти під час війни

Невизначеність під час війни

Спочатку давайте розберемось з тим, що найбільша загроза окрім втрати життя і майна з точки зору психології. Невизначеність – стан, в якому знаходиться кожен українець після початку війни з 24 лютого 2022 року.

Невизначеність – шкідлива для нашого мозку та психіки, наслідки чого відчуває кожен українець з того дня. Це фактично втрата образа майбутнього, що призводить до запуску захисних реакцій організму та супроводжується стресом, панічними станами, зниженням всіх інтелектуальних, креативних і фізичних здібностей і може робити людину абсолютно безпорадною. Багато хто спостерігає це серед свого оточення. Радує те, що еволюційно людина має значну здатність до адаптації і вже після 5 місяців повномасштабної війни в Україні, українці навіть в умовах значної загрози, виходять з психічного стану в якому були на початку війни і починають жити в нових умовах. Деякі тільки зараз активують найкращу і діючу схему виходу на максимальну продуктивність: мрія, ціль, план, дія, лише деякі знайшли в собі сили робити це з перших днів повномасштабної війни. А ще я рекомендую ознайомитись з статтею, що покаже більш практичні дії, цієї схеми: “Як змінити своє життя і досягати цілей”.   

Як краще будувати відносин з близькими та колегами під час війни?

Всі помічали, що інколи ти не можеш впізнати людей з свого оточення. Ті кого ти вважав сміливими, перші виїзжають подалі від небезпеки, ті кого ти підсвідомо вважав більш ніжними створінням, збираються і їдуть боронити вітчизну Україну, на українську мову переходять навіть ті від кого ти не чув жодного українського слова за все життя, професіонали в один момент втрачають свою впевненість, сильні професійні навички та ефективність, керівники, що були справжніми лідерами до війни не можуть дати раду ні собі ні колективу, війна оголила, змінила, відкрила, обнулила чи примножила різні наші вади.

Чи можемо ми засуджувати людей за їх поведінку під час війни? - Ні

Ми не можемо засуджувати людей за їх поведінку і вчинки під час війни, бо практично всі їх реакції захисті, емоційні, неконтрольовані, автоматичні та фактично є їх психічним станом, який може бути різний і що може мати наслідки та потребують розуміння та допомоги. Незважаючи про які відносини ви зараз подумали: родина, робота, друзі, коло в соціальних мережах, моя вам порада: усвідомити, прийняти, поняти, простити, допомогти, якщо можеш. Поведінка людей зараз повністю і опосередковано контролюється впливом військового психічного стану, який більшість людей просто не спроможні контролювати і ви повинні це зрозуміти.

Мрії, плани, дії під час війни

В мирний час усвідомлення того, що є події, на які ми не впливаємо, дозволяє не переживати з цього приводу, але під час війни все змінюється. Для більшості людей ти начебто не маєш морального права жити повним життям, радіти, насолоджуватись моментом, відповідати на питання “як твої справи? – у мене все гаразд”, ти начебто виправдовуєшся і додаєш, “відносно все гаразд”.  Давайте подивимось на це “моральне право”, з точки зору необхідності змінити фокус своєї уваги з війни, страху, болю, ненависті на те що є безпечніше для нас, продуктивніше і насправді більш необхідно країні сьогодні, оскільки всі розуміють що психічно хворі, не працюючи, не сплачуючи податки, не здатні зі зброю в руках захищати Україну, ті хто провокують агресію, зраду, не здатні вести ефективну комунікацію, це не ті хто веде Україну до перемоги сьогодні. І розуміти, що якщо людина має відносний спокій, весь час не говорить про свою ненависть до ворога і не обговорює страшні злочини російських солдат, а хоче говорити про майбутнє і розвиток незважаючи ні на що, то це може бути справжнім максимальним проявом ненависті до ворога і любові до України, бо така поведінка направлена на розвиток в майбутньому і перемогу, що зараз максимально необхідне нашій країні і не означає, що людина байдужа чи не боліє через страждання українців.

“Чи можеш ти відірватися від землі і подивитися
на себе зверху? Що ти бачиш? Яку людину?”

Чому ми просто повинні мріяти, планувати, діяти під час війни?

Відповідь дуже проста: мрії, цілі, плани, дії, результати і досягнення під час війни:

– знищують невизначеність внутрішньо/психологічно; 

– заспокоюють, дають точку опори, допомагають вийти людині з небажаного стану;

– допомагають змінити фокус з страху, болю, відчаю, ненависті, агресії, зради на: розвиток, користь собі, родині, країні, майбутнє, перемогу, майбутню відбудову країни, емпатію і допомогу близьким, друзям, команді, постраждалим від росії агресора;

– відображають незламність українського народу та його шлях до справжньої незалежності.    

Мрій, плануй, дій - навіть якщо результат буде не 100%

Мрії, плани, дії – це допомога тобі та твоєму мозку повернути на психологічному рівні відносну визначеність, дати точки опори, що зараз так необхідні та побачити нові можливості, шляхи розвитку, дії

Які практичні дії, допоможуть під час війни в Україні:

– написати нові мрії

– написати план (A Б В)

– контроль стресу та робота з ним

– максимально вводити корисні звички*

– дій, дій, дій**

Не дивлячись на те що ворог безупинно продовжує наступальні дії, вже значна кількість українців вийшла з стану шоку і почала діяти, більш прагматично дивитися на події в країні, брати відповідальність за себе та своє оточення. Особливо, це характерно для власників та керівників компаній, годувальників родини та людей від яких залежать інші люди, бо їх страх війни, перемагає страх відповідальності. Ці люди зараз працюють над майбутнім нашої країни. Після звільнення Херсону, здається, що в Україні не залишилось жодної людини, яка б не вірили в перемогу. 

“Чи твій страх відповідальності вже допоміг тобі побороти стрес, взяти себе в руки, усвідомити, що ти можеш і мусиш робити зараз?”

Використовуй корисні звички та планування, як в особистому житті так і в роботі і бізнесі. Вони детально розписані в відповідних розділах сайту: корисні звички і планування 

Приділи найбільшу увагу тим, що є бажаними не тільки під час війни, але й в повсякденному життю, кожної людини, що не хоче шкодувати у старості, що погано ставився до свого здоров’я/тіла: контроль стресу, сон, харчування, навчання, читання, іноземні мови, професійне навчання та нова професія, якщо ви залишилися без роботи, чи вона втратила актуальність, фізичні вправи, праця, навіть якщо вона зараз не приносить бажані результати, але має перспективу, з одночасним пошуком нових можливостей, усвідомлення/контроль поганих звичок, час з близькими… 

2023 буде не тільки роком перемоги, а і роком початку великих відбудови, побудови, інвестицій, початку нового майбутнього, до якого ти маєш бути готовим і морально і фізично.

“Чітке розуміння, що українці не мають іншого вибору: захищати вітчизну зі зброєю в руках чи формувати нове світле майбутнє, своє та країни”

що допоможе від стресу під час війни

В чому експерти одностайні

Експерти по безлічі напрямкам, як науково доведених так і в стилі трансерфінгу реальності, візуалізації, фільму “Секрет”, до пропрацьованих стратегування, планування, постановки цілей, тайм менеджменту, теорій досягнень, бізнес результатів, щастя та впровадження в життя корисних звичок, всі одностайні в корисності ведення усіх видів записів. 

Для мене записи – це те, що допомагає з безліччю питань і те що часто, має вирішальне значення в здійсненні бажаного, бо коли ти пишеш мрії, цілі, плани ти:

– зберігаєш усі думки/ідеї які з’являються;

– записи роблять план більш продуманим і точним; 

– хочеш не хочеш, а ти робиш постійний аналіз плану;

– бачиш інші варіанти;

– робиш план більш детальним, з вказанням, часу, необхідного, строків, що збільшує вірогідність події в рази;

– фіксація результатів – це можливість контролювати виконання плану, як бізнес так і наприклад щоденних занять фізичними вправами, або вивчення іноземних мов; 

– тримаєш фокус на головному;

– кожного ранку можеш отримати нагадування про свою мету;

– актуалізувавши запит з вечора, зранку ти можеш отримати безліч інсайтів і шляхів вирішення;

– стратеги, часто розглядають дошки візуалізації, як кращий інструмент з бачення усієї картини;

– візуалізація і мотивація; 

– Dream Board, кожного дня нагадує тобі про твою мрію, ціль, план, результати та образ майбутнього, а ще це можуть бути емоції, фото близьких і ще безліч інших сценаріїв використання всі функції тут

Цей список можна продовжувати, при цьому слід зауважити, що кожен використовує записи по своєму, а всі теорії навіть не науково доведені мають своє прикладне застосування і можуть знайти своє відображення в теоріях бізнес результатів, використовуйте записи, це неймовірно ефективний інструмент для всіх аспектів життя.

І запам’ятай: фокусування уваги на мрії під час війни потребує ментальної енергії та перенесення фокусу з негативних аспектів: війна, ненависть до ворога, душевна біль, смерть, руйнація, на фокус розвитку, майбутнього, допомоги собі, близьким та Україні майбутнього.

Тепер ти розумієш, що дає усвідомлення психічного стану людини та чому необхідні мрії, плани, дії під час війни в Україні. 

Спробуй та відчуй на собі

FAQ

найчастіші запитання та відповіді

Так. Це допомагає створити образ майбутнього, який був повністю або частково зруйнований після початку війни і який дуже потрібен кожній людині.

Для мозку, це боротьба з невизначеністю, що заспокоює, дає опору та сили, для формування нових цілей, планів і початку дій.

Так. Вони є послідовними кроками, після формування мрій і образу майбутнього і необхідним етапом до переходу до активних дій, що є одним із основним індикатором психічного стану. Завдяки їм ви також зможете повернутися до максимально нормального в ваших умовах режиму харчування, сну, фізичних навантажень, роботи…

Так – радіти треба.. При цьому кожен для себе може встановити цю грань між радіти, та поведінкою свята під час війни”. Радість від часу з близькими, вечеря з близькими з забороною теми війни, спортивне тренування, це ті острівки покою та енергії, що зараз так необхідні нашій нервовій системі.

Дуже короткий час я не міг усвідомити до кінця, що це відбувається , потім був страх за життя близьких і своє, потім почали працювати інстинкти самозахисту, а далі десь місяць я впав в інформаційну яму. Вже зараз я розумію, наскільки частина дій були марні і неефективні. Хоча напевно в будь якому випадку, це було корисно: інформаційна війна, написання і збір підписів под петиціями для майбутнього України: Etsy, Kickstarter, Stripe, трибунал для путіна, допомога армії, зміна стратегії і пошук нових шляхів розвитку.

 Так, виїжджав. Це відбулось після того, як біля мого будинку підірвали військову машину, мій друг прислав відео зі зграєю гелікоптерів рф, що летіли над Хотяновка, а це фактично 10 км від Києва, потім пройшли повідомлення, що перекривають мости між берегами Дніпра, а останньою крапкою стали песимістичні прогнози мого кума, доньки якого я хрещений батько, який тісно пов’язан з професійною охорону і завжди максимально прагматично оцінює ризики і що фактично пізніше відбулись в Бучі, Ірпені та інших окупованих містах. Весь березень ми провели з родиною на Західній і в середині квітня повернулись до Києва

Так. Стаття, це 100% моїх особистих усвідомлень, які  також знайшли практичне підтвердження і серед інших фахівців

Так. На моєму Dream Board зараз записи в вигляді 20 пунктів мого персонального плану на цей рік. Поки я не вносив до пунктів змін, бо для мене важливі підсумки, незалежно від обставин. Зміни вносив тільки в операційну діяльність. Ще є додатковий борд більше для емоцій – родинний.

Для мене будь яка інформація, це перш за все користь, при умові, що ти робиш свої критичні висновки, та адаптуєш моделі під свою ситуацію

На початку нового року, мій особистий Dream Board, вміщав 20 пунктів. Поки я нічого на ньому не змінював. Авжеж строки, якість, результати і їх динаміка змінились, але я не стер жодного пункту. Поки ти маєш мету, мозок, шукає шлях її досягти. Тому я кожного дня, поглядом на свою дошку, нагадую собі про свої мрії, щоб вони перетворилися в цілі, плани, дії. Головна ціль на сьогодні, це вихід на міжнародні ринки, Etsy і Kickstarter.

Не хочу дати 100% прогноз, при цьому маю переконання, що війна закінчиться по оптимістичному прогнозу в березні, або червні. Але може бути все, тому ми сподіваємось і при цьому допомагаємо нашій перемозі і знаходимо сили думати про майбутнє наше та країни і робити все можливе для цього. Обов’язково мати план “після скорої перемоги”  

Для мене, це усвідомлення нашого шляху, самоідентифікація українців, розуміння глибини проблем нашої Україні в контексті впливу на неї зі сторони ворога, а головне чітке розуміння що у кожного українця є зараз тільки два варіанти: боронити Україну зі зброєю в руках, чи вже зараз починати будувати світле майбутнє своє та нашої країни.

Світле, заможне, вільне, безпечне, справжньою країною майбутнього.

Так. Спробуйте, це працює